Złota piątka, czyli zasady palenia drewnem i jego zakupu

Wkraczamy w okres zimowy, więc dla przypomnienia publikujemy kilka reguł używania domowych palenisk i doboru drewna opałowego.

Drewno kominkowe jest szczególnym rodzajem drewna opałowego, przeznaczonym do palenia w kominkach. Preferowane jest drewno gatunków liściastych w postaci szczap.

  1. Nie powinno się przechowywać drewna na opał w postaci całych, nie rozłupanych bali, bo nawet w długim okresie czasu nie odparuje z jego środka wilgoć , pamiętajmy by ustawić je w przewiewnym i zadaszonym miejscu, nie chcemy przecież zrobić pożywki dla bakterii, pleśni i grzybów.
  2. Drewno na opał powinno ścinać się w okresie zimowym, kiedy w drzewach nie krążą już soki
  3. Drewno na następny sezon należy kupić min. rok przed czasem palenia lub kupić drewno suszone u sprawdzonego dostawcy. Pamiętajmy że, suche drewno kominkowe posiada nawet 2 krotnie większa wydajność cieplną niż drewno mokre.
  4. Jeśli kupujemy drewno suszone zawsze poprośmy o sprawdzenie go profesjonalnym wilgotnościomierzem, oczywiście  w naszej obecności.
  5. Pamiętaj by sprawdzić, czy zgadza się zamówiony gatunek oraz  jego ułożenie.  Najlepiej kupujmy tylko w jednostce mpu- czyli metrach przestrzennych ręcznie układanych